které vedly ke vzniku jedné z nejúspěšnějších advokátních kanceláří v Česku, nejprve směřovaly úplně jinam. Po Sametové revoluci snili mladí doktoři práv Pavel Smutný a Jaromír Císař o vytvoření institutu pro studium demokracie. K tomu jim však chyběly finance, a proto se rozhodlizaložit si vlastní advokátní kancelář. Společně s bývalým předsedou Nejvyššího soudu Otomarem Bočkem otevřeli svou první advokátní firmu Juris Consult. Protože Boček záhy po založení zemřel, hledali k sobě mladí advokáti zkušeného partnera. Obrátili se na svého bývalého profesora Zdeňka Češku. V roce 1993 se tak mohla zrodit advokátní kancelář CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ.
Kancelář se i přes skromné začátky rychle prosadila a začalo se jí dařit. Vedle českých klientů přicházeli i ti zahraniční, zejména z Francie a Itálie. Kancelář začala pracovat hlavně v oblastech veřejného sektoru, bankovnictví, energetiky a dopravy, a s nárůstem klientů i oborů přišla také potřeba přestěhovat se z malé kanceláře v Pernerově ulici do větších prostor v Dlouhé třídě.
Následovalo období rychlého, ale stabilního růstu, a firmou prošla celá řada osobností, například dřívější ministr spravedlnosti Robert Pelikán, jeho matka a soudkyně evropského Tribunálu Irena Pelikánová či bývalá nejvyšší státní zástupkyně a rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Pro budoucnost firmy byl ale daleko důležitější nástup studenta Petra Michala, který s kanceláří začal spolupracovat už v prvním ročníku fakulty a ve 32 letech se stal jedním z nejmladších společníků velkých kanceláří na českém advokátním trhu. Klíčový byl i příchod Jakuba Hollmanna a Jana Sůry, kteří působí jako partneři kanceláře.
Díky úspěchu kanceláře získali společníci prostor pro svůj původní záměr – uskutečnit společensky prospěšný projekt. V roce 2009 založili nadační fond BOHEMIAN HERITAGE FUND, který prostřednictvím soukromých prostředků mecenášů podporuje výjimečné české kulturní počiny. I díky tomu kancelář opakovaně získává titul Právnická firma roku v oblasti pro bono a společenské odpovědnosti. Ve stejném roce se stal Pavel Smutný prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory. Kancelář se prostřednictvím těchto aktivit významně zapojila do podpory mezinárodních investic, českého exportu a širší mezinárodní spolupráce.
Poslední stěhování čekalo kancelář v roce 2010. Teď sídlí v 26. patře nejvyšší pražské budovy City Tower s výjimečným rozhledem po celé Praze. Kancelář kontinuálně roste co do počtu klientů i obratu a dosahuje mimořádných výsledků. Jen v roce 2019 pracovala pro 95 klientů v celkem 532 případech a v nejdůležitějších 13 sporech svým klientům vyhrála či uchránila 16 miliard korun. Pravidelně boduje také v hospodářské soutěži a veřejných zakázkách, obchodním právu či na poli společenské odpovědnosti.
Od založení kanceláře už uplynulo víc než čtvrt století. Na rozdíl od většiny velkých právnických firem však nejsou jména společníků jen v názvu. Zakládající členové nadále aktivně působí ve vedení firmy a podílejí se na jejím směřování.
Příběh Císař, Češka, Smutný pokračuje.